کنکور در ایران

کنکور در ایران

تاریخچه کنکوردرایران وجهان

کنکور در ایران
تا دهه ۴۰ شمسی هر دانشگاهی در ایران، شیوه ‌ای متفاوت برای گزینش دانشجو داشت؛ امتحان یا مصاحبه علمی.


نخستین کنکور ایران

در سال 1342 پزشکی اولین رشته ‌ای بود که در دانشگاه ‌های ایران پرطرفدار شد. نخستین بار در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به دلیل تعداد زیاد متقاضیان امتحانی هماهنگ برگزار شد. بعد دانشکده ‌های حقوق و فنی نیز امتحان ورودی برگزار کردند.

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٫۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دوره کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طراحی شده بود. نفر اول در این کنکور وحید عثمانیان بود.

کنکور در ایران

کنکور در سایر کشور ها


کنکور علاوه بر ایران در چین، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، فرانسه و اسپانیا نیز برگزار می‌ شود. چینی ‌ها بزرگ ‌ترین کنکور جهان را دارند با 10 میلیون داوطلب.

با این حال چون اغلب دانشگاه ‌های معتبر دنیا از طریق آزمون ورودی اختصاصی دانشجو می ‌پذیرند. چند سالی است زمزمه برچیده شدن کنکور به گوش می‌ رسد ولی به نتیجه نمی‌ رسد.

کنکورهرسال درچه تاریخی برگزارمیشود؟


بر اساس پیش بینی های انجام شده. کنکور، هر ساله در نیمه اول تیرماه و در روز های پنح شنبه و جمعه و شنبه برگزار می شود. و معمولا روز پنج شنبه اختصاص دارد به کنکور ریاضی ، کنکور انسانی و کنکور هنر. و روز جمعه کنکور تجربی و کنکو زبان برگزار می شود.

کنکور چیست؟

کنکور نام آزمونی است که برای سنجش آموخته‌های داوطلبان ورود به دانشگاه برگزار می‌شود. در تعدادی از کشور‌های جهان مثل ایران، چین، ترکیه و کره جنوبی.

این درحالی است که هیچ کدام از کشور‌های اروپایی و نیز آمریکا این آزمون برای ورود به دانشگاه برگزار نمی‌کنند.

سازمان سنجش و آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. در ایران مسئول اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون هرساله یکبار در مقاطع مختلف دانشگاهی برگزار می‌شود. مثل کاردانی، کاردانی به کارشناسی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.

توجه بیشتر به کنکور تجربی

در سال‌های گذشته توجه داوطلبان کنکور به کنکور رشته تجربی بیش از پیش شده است. به طوری که تعداد شرکت کنندگان داوطلبان در کنکور تجربی در سال ۱۳۹۵ به ۵۱۹ هزار و ۴۸۸ نفر رسید. این در حالی است که در همین سال تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی فیزیک به ۱۶۲ هزار و ۸۷۹ نفر. و تعداد شرکت کنندگان کنکور علوم انسانی به ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ نفر. و تعداد شرکت کنندگان کنکور هنر ۵۴ هزار و ۶۹۷ نفر. و در کنکور منحصراً زبان به ۱۱۵ هزار و ۷۱۰ نفر رسید.

طبق آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سال ۹۵ بیش از ۳ برابر ریاضی فیزیک و علوم انسانی میباشد. علت این امر بازار کار رشته‌های تحصیلی تجربی است. اما با توجه به آمار، تعداد پزشک‌ها بیشتر از بیماران خواهد شد. همچنین با توجه به افزایش بهداشت جهانی اشباع شدن بازارکار این رشته‌های محبوب در آینده نزدیک دور از ذهن نیست.

درصد قبولی در رشته های مختلف

از نکات جالب کنکور کارشناسی در شرایط جدید احتمال قبولی متقاضیان با توجه به تعداد داوطلبین و ظرفیت دانشگاه‌ها است. که در رشته تجربی ۲۴٪، ریاضی ۱۱۸٪، انسانی ۹۰٪، هنر ۴۱٪ و زبان ۲۷٪ است.

در آمار نهایی ثبت نام کنندگان داوطلبان کنکور سراسری ۹۶ مشخص شد. که تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ نفر ثبت نام کرده اند که پیشتازی داوطلبان کنکور تجربی نیز همچنان ادامه داشت. که طبق آن ۵۸۰ هزار و ۳۰۱ داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی. ۱۴۸ هزار و ۴۲۹ نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی. ۱۸۴ هزار و ۱۲۲ نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی. ۱۰ هزار و ۴۸۵ نفر در گروه آزمایشی هنر. و ۶۴۵۴ داوطلب نیز در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ثبت نام کرده اند. قبولی در دانشگاه‌های دولتی دشوار است. و بسیاری از داوطلبین به علت استرس‌های مربوط به قبولی در کنکور آسیب‌های روحی وجسمی میبینند.

کنکور در ایران

بومی گزینی در کنکور

در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ مسئولان برگزار کننده کنکور تأکید زیادی بر سیاست‌های بومی گزینی کردند.

با اجرایی کردن این سیاست جمع زیادی از داوطلبان شایسته که محل زندگی آن‌ها. در منطقه‌ای که دانشگاه‌های بزرگ کشور نبود را از ورود به این دانشگاه‌ها محروم کردند.
این سیاست با اهداف زیر در دستور کار مسئولان قرار گرفت:

  • کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی دانشجویان و دانشگاه. (نظیر مشکل کمبود خوابگاه، افت تحصیلی ناشی از دوری خانواده و مشکلات اقتصادی).
  • کاهش مهاجرت‌های درون کشوری

کنکور دانشگاه آزاد اسلامی

مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمون‌های تقریباً مشابهی را برای پذیرش دانشجو برگزار میکرد. دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون گروه پزشکی را جداگانه از آزمون علوم تجربی برگزار میکرد. از کنکور سراسری ۱۳۹۲ این آزمون با آزمون سراسری تلفیق شد. و داوطلبان فقط در آزمون سراسری با متولی گری سازمان سنجش شرکت میکنند.

تأثیر معدل در کنکور

در سال ۹۵ برای کنکور ۹۶ تأثیر معدل مثبت درنظر گرفته شد و برای سال‌های بعد باید بررسی شود. چرا که طبق قوانین، تأثیر قطعی معدل در کنکور باید در صورتی اعمال شود. که امتحانات سه سال آخر دبیرستان به صورت نهایی برگزار شود. با اعتراض به این مسئله که چرا نمرات یک سال امتحان نهایی (سال سوم) باید در کنکور تأثیر داشته باشد. این موضوع بررسی شده و تأثیر معدل در کنکور ۹۶ تأثیر مثبت شد. تاثیر معدل در کنکور سراسری سال ۹۸ بعد از کش و قوس‌های فراوان به صورت حداکثر ۳۰ درصد. و برای متقاضیان نظام قدیم ۲۵ درصد تأثیر مثبت اعلام شد. و عملاً تأثیری در قبولی رشته‌های پر متقاضی نخواهد داشت.

حذف کنکور

حذف کنکور با هدف کاهش استرس دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها. و نیز ارتقای کیفیت آموزش و سنجش توانمندی داوطلبان از جمله مهم‌ترین دغدغه‌هایی است. که در سال‌های گذشته مورد توجه مسئولان کشور بوده است. با این حال هنوز موضوع حذف کنکور به صورت قطعی انجام نشده. و همچنان این آزمون برای تعیین صلاحیت دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ و رشته‌های پر طرفدار برگزار می‌شود.

معرفی رشته های دبیرستان – شاخه نظری

از آنجا که موضوع انتخاب رشته در سال نهم برای دانش آموزان اهمیت زیادی دارد. آن ها باید به طور کامل و دقیق با همه رشته ها دبیرستان و هنرستان آشنا شوند. مطالعه این مطلب می تواند به دانش آموزان پایه نهم در جهت انتخاب رشته کمک زیادی کند. پس اگر درگیر مسئله انتخاب رشته دبیرستان هستید با ما همراه باشید.

رشته های دبیرستان کدام اند؟

همانطور که آشنایی دارید رشته ها برای انتخاب در سه دسته نظری،فنی و حرفه ای و کارو دانش قرار دارند.شاخه نظری خود شامل زیر مجموعه های ریاضی،تجربی،انسانی و معارف اسلامی است که به توضیح هرکدام از آن ها خواهیم پرداخت.

  • رشته ی ریاضی و فیزیک
  • رشته علوم تجربی
  • رشته علوم انسانی
  • رشته علوم و معارف اسلامی

موسسه ما

آموزشگاه کنکور یکصد و یک 101 با مدیریت استاد سیروان احمدی

محصولات ما

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن aval.png استاین تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن paye7.png استاین تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن tajrobi10.png استاین تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن riazii12.png است
ابتداییمتوسطه (1)متوسطه (2)ویژه کنکور

مطالب مرتبط:

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور سراسری

1 thought on “کنکور در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *